Úvod Hemoroidy Hemeroidy

Hemeroidy

Onemocnění hemeroidů je nepříjemné, nejen kvůli bolesti a problémům s vyprazdňováním, ale zvláště z hlediska psychiky. Jde o delikátní, citlivou záležitost, která zasahuje do nejintimnějších míst a pocitů lidí. Toto onemocnění je poměrně časté. Odhaduje se, že se s ním setkalo asi 70% obyvatelstva nejméně jednou v životě. Vhodnými životními návyky se dá ve většině případů této chorobě předcházet.

Co jsou to hemeroidy?

Hemeroidy (hemoroidy) jsou fyziologickou součástí každého lidského těla. Jde o žilní pletence v oblasti konečníku. Při normálním stavu nezpůsobují žádné obtíže. Ty nastanou ve chvíli, kdy dojde k jejich zduření a zvětšení. Dochází k patologickým změnám žilných spojek a k zdravotním komplikacím. Ty se projevují určitými symptomy. Existuje řada rizikových faktorů, které mohou dát základ ke vzniku onemocnění hemeroidů. Ve spoustě případů se lze vhodnou stravou a přiměřeným pohybem těmto nepříjemným potížím vyhnout.

Druhy hemeroidů

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější (plexus hemoroidalis caudalis) se nachází v okolí konečníku, mají podobu uzlíků, které si člověk sám může nahmatat.

Vnitřní (plexus hemoroidalis cranialis) se projevují ve čtyřech stupních:

 1. Hemeroidy se nachází uvnitř análního otvoru, nevyhřezávají, občas krvácí
 2. Hemeroidy při defekaci vyhřezávají, svědí, krvácí a někdy i mokvají
 3. Hemeroidní uzly jsou soustavně vyhřezlé v okolí análního otvoru
 4. S hemeroidy je vyhřezlá i část sliznice konečníku

Příznaky onemocnění hemeroidů

Symptomy tohoto onemocnění jsou celkem typické. Dochází ke krvácení z konečníku, hlavně při defekaci, která je tímto značně bolestivá. Dalšími příznaky je svědění, mokvání, zduření. Ve stolici se může kromě krve objevit i hlen. Stolice ve které je přítomna krev by se měla vždy odborně vyšetřit, může být totiž známkou jiného, mnohem závažnějšího onemocnění (někdy je souběžné s hemeroidy). Krev při hemeroidech bývá jasně červené barvy, objevuje se na povrchu stolice či na toaletním papíře.

Jak probíhá vyšetření?

Pokud se dostaví některý z příznaků, vždy je nejlépe ihned navštívit lékaře. Ten provede vyšetření konečníku, které je rychlé a bezbolestné. Pro někoho může být z hlediska intimity nepříjemné, ale zdraví je jistě důležitější.

Lékař většinou rozpozná pohmatem, že jde o hemeroidy a nasadí příslušnou léčbu. Může dát nemocnému test na okultní krvácení ze stolice, který spočívá v odebrání tří vzorků stolice. Vzorky si člověk odebírá sám a pak je zalepené v obálce přinese zpět k lékaři.

Pokud se lékaři při vyšetření něco nezdá a není si jist diagnózou, odešle pacienta k odbornému vyšetření (rektoskopii, popř. kolonoskopii). Jde o zavedení optického přístroje do tlustého střeva, kde se prozkoumá povrch sliznice, zda se na něm nevyskytují polypy či jiné útvary. Při tomto vyšetření je možné i odebrání malých vzorků k hystologickému vyšetření, případně se mohou provést i zákroky (odstranění polypů). Tato vyšetření jsou nepříjemná a někdy i bolestivá, nicméně mohou včas objevit změny v tlustém střevě a zabránit šíření zhoubného nádoru.

Léčba hemeroidů

Léčba může proběhnout na dvou úrovních, záleží na intenzitě projevů.

 • Klasická léčba spočívá v aplikací mastí, krémů, čípků na postižené místo. Doporučují se koupele v hypermanganu, lépe v odvaru z dubové kůry. Na ten stačí použít 2 lžíce kůry na 1 litr vody. Povařit 5 minut, zchladit a udělat si sedací koupel. Většina těchto přípravků je volně dostupná v lékárnách, a proto lidé, kteří mají velké zábrany navštívit lékaře, si mohou vyzkoušet samoléčbu. Pokud příznaky přetrvávají déle jak tři dny, je nutné odborné vyšetření.
 • Chirurgický zásah. K tomu se přistupuje po domluvě s pacientem, pokud klasická léčba nezabírá a stav se zhoršuje. Je to poměrně lehký zákrok, který se provádí ambulantně bez celkové anestézie. Způsobů je víc. Buď podvázání cévek, které přivádí krev do hemeroidálních uzlů, nebo navlečení elastických kroužků na jednotlivé uzlíky (Barronova metoda). Mezi moderní techniky patří i ošetření laserem či kryoterapie pomocí tekutého dusíku.

Nejlepší ze všeho je prevence, tedy vyhýbání se rizikovým faktorům.

Mezi rizikové faktory patří zejména:

 • Obezita, kdy je na cévy v okolí konečníku vyvíjen přílišný tlak.
 • Nesprávné stravovací návyky, kdy převažují tučná jídla na úkor zeleniny a ovoce.
 • Nedostatek fyzické aktivity, sedavý způsob života.
 • Těhotenství. Zvětší se váha a objem, je vyvíjen tlak na cévy.
 • Zácpa. Ta souvisí s životním stylem, stravováním a vyprazdňovacím návykem.
 • Nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu a cigaret.

Hemeroidy v těhotenství

V těhotenství je riziko vzniku problémů s hemeroidy vyšší. Je to způsobeno zácpou, kterou většina maminek trpí. V těhotenství je do krevního řečiště vyplavován ve větším množství hormon progesteron, který zpomaluje pohyb tlustého střeva a jeho tonus (napětí). Proto je důležité i v těhotenství cvičit, případně se aspoň přiměřeně hýbat. Dalším faktorem je zvětšující se děloha, která tlačí na střeva a na břišní cévy, dochází k uvolňování svalstva a žilních stěn. Při porodu se přidává i aktivní tlak k vypuzení plodu. Léčba je stejná jako u ostatních, masti, čípky, koupele. Jen pozor na některé byliny, mohou způsobovat stahy dělohy. Hemeroidy se po šestinedělí upraví, popřípadě úplně zmizí.

Další informace o souvisejích zdravotních problémech najdete na webech Strie a Artróza.

Doporučení závěrem

Jak už bylo uvedeno na začátku prevence tohoto onemocnění je možná. Je důležité se vyhýbat rizikovým faktorům (kromě těhotenství), dodržovat fyzickou i psychickou hygienu. I způsob oblékání může mít jistý vliv, doporučuje se bavlněné prádlo s volnějším střihem. Nejdůležitější je však pohyb. Kromě běžné fyzické aktivity je dobré zařadit cílené cviky na zpevnění pánevního dna a lepší peristaltiku (pohyb střev). Věřím, že každý udělá vše, jen aby se nepříjemné záležitosti kolem hemeroidů vyhnul.


Diskuse (38 komentářů)

Pavla, (04. 12. 2013 07:58) Reagovat
[quote name="Klára"]Taky jsem si tímhle prošla a nic příjemného to nebylo.. Naštěstí jsem si koupila Hemostop tobolky i krém, který mě zachránil a vyhla jsem se dalším bolestem a pálením. Doporučuji[/quote]S tím lékem zkušenosti nemám. Vlastně nemám pořádně zkušenosti s žádnou léčbou, nedávno mi hemoroidy objevily. A na co jsou ty léky - myslím stupeń onemocnění a jestli je k nim potřeba ještě nějaký zákrok, nebo jestli opravdu pomohou hemeroidy opravdu vyléčit. Děkuji.
Nina, (09. 06. 2014 08:41) Reagovat
Mám začínající hemoroidy a jako takový nejjednodušší mi přijde koupele s kúrou. Pomohly vám nebo bych raději měla vyzkoušet něco jiného?
Katka, (04. 07. 2014 12:15) Reagovat
[quote name="Nina"]Mám začínající hemoroidy a jako takový nejjednodušší mi přijde koupele s kúrou. Pomohly vám nebo bych raději měla vyzkoušet něco jiného?[/quote]Je to taková nejběžnější rada, ale mě to nepomohlo, ale možná jsem je podcenila a soustředila jsem se na ně až dýl. Záleží, jaké máte problémy. Pokud to není tak hrozné, zkoušejte to + se držte preventivních rad, ale pokud se to zhorší, poraďte se s lékařem.
Zuzana, (11. 08. 2014 13:09) Reagovat
Mě pomohl anurex. Předtím jsem vyzkoušela hodně mastí, čípků a tablet, ale nic moc. Anurex si nemůžu vynachválit. Po první aplikaci se mi hned ulevilo od bolesti a pálení. Aplikovala jsem skoro 2 týdny a jsem zase fit. Doporučuji všem. Nejrychlejší a nejúčinnější uzdravení, co znám. :lol:
adam23, (26. 10. 2014 19:47) Reagovat
Mám sedavé zamestnanie, skúšal som viacero prípravkov, no najlepšie zabrala kombinácia lepšj životosprávy a Mobivenal micro - dostupné napr. tu - lieky24
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Hemoroidy, hemeroidy.cz
Kontakty