Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Defekace - je vyprazdňování stolice. Jde o úkon vyloučení tuhého nebo polotuhého odpadního materiálu z trávicí soustavy. Jeho frekvence u člověka je různě vysoká. 


Diagnóza - je určení konkrétní nemoci, po předchozím zkoumání příznaků, okolností i laboratorních vzorků. Stanovit diagnózu musí vždy lékař, který následně předepisuje léčbu, nebo odborník, který s ošetřujícím lékařem spolupracuje.

Hypermangan - manganistan draselný, je sloučenina manganu s černo-šedými krystalky, která se velmi dobře rozpouští ve vodě za vzniku fialového roztoku. V lékařství se využívá pro své oxidační vlastnosti jako dezinfekce.

Laser - volně přeloženo z angl. znamená zesilování světla stimulovanou emisí záření. Jedná se optický zdroj elektromag. záření. Tzn. světlo v širším smyslu. Toto světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého paprsku, který umožňuje soustředit na velmi malé ploše velké množství energie. Využívá se v moderní době v mnoha oborech, mimo jiné i v medicíně.

Okultní krvácení - jde o skryté, okem nepostřehnutelné krvácení z konečníku. Test na okultní krvácení zjišťuje, zda se ve stolici vyskytují stopy krve. Tento test je součástí vyšetření i při podezření na nádorové onemocnění střev a konečníku.

Polyp - je výrůstek na sliznici např. střeva (ale i jinde), který zhoršuje funkci daného orgánu. Jeho vznik je ovlivněn mnoha faktory. Polyp je většinou benigního (nezhoubného) charakteru, v každém případě je lépe jej odstranit, aby se z něj navyvinul maligní (zhoubný) novotvar.

Prevence - z latinského názvu přeloženo znamená předcházet. Jde o soustavu opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemocem aj. Má víc významů, dle kontextu.

Rizikové faktory - v lékařství setím myslí takové faktory v životosprávě či životním prostředí, jejichž přítomnost zvyšuje pravděpodobnost objevení se zdravotní komplikace, resp. jejichž přítomnost obecně zvyšuje rozsah a závažnost s ním spojených zdravotních komplikací. Omezování rizikových faktorů je důležitou součástí prevence a léčby.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Hemoroidy, hemeroidy.cz
Kontakty